Domki mobilne, określane również jako domki holenderskie, angielskie i domki na kółkach, podbijają rynek europejski. Od pewnego czasu są popularne również w Polsce. Nic dziwnego – wydają się być komfortowym, nowoczesnym i stosunkowo tanim rozwiązaniem dla osób, które chciałyby w szybki sposób postawić wymarzony dom na działce. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, czym tak naprawdę jest domek mobilny. Czy to zmodernizowana przyczepa kempingowa, czy może bliżej im do domów letniskowych? Czy można z niego korzystać cały rok, czy tylko latem? I wreszcie: czy możemy użytkować go tak jak normalny dom? Czy jest w nim dostęp do bieżącej wody, elektryczności i gazu?
Domki mobilne całoroczne
To nie mit, z domku na kółkach można korzystać przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Już na etapie konstrukcyjnym producenci domków mobilnych zapewniają przyszłym użytkownikom komfortowe warunki termiczne. Odpowiednie ocieplenie ścian przy użyciu wełny mineralnej o grubości od 10 do 15 cm, a także zastosowanie podwójnej izolacji znacząco poprawia całościowe ocieplenie budynku. Jeśli dorzucimy do tego ogrzewanie elektryczne lub gazowe, nie będziemy musieli martwić się o zimno. Pamiętajmy jednak o bardzo ważnej kwestii – używane domku na kółkach, sprowadzane z Holandii czy Anglii, nie są do końca przystosowane do polskich warunków atmosferycznych. Ich ściany są cieńsze, co wpływa na ciepło w budynku. Dlatego też warto postawić na polskiego producenta domków mobilnych. Ale, ale… Konstrukcja domku to jedno, a jego użytkowanie to drugie. Wiemy już, że w naszym przyszłym domostwie na kółkach nie zamarzniemy z zimna. Ale co z resztą?
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Przy zakupie nowego domku na kółkach, nie musimy martwić się o to, że będziemy musieli przerzucać węża ogrodowego przez okno albo wozić ze sobą wodę w kanistrach przy każdej wizycie. Budowle tego typu zawierają kompletną i nowoczesną instalację wodną i kanalizacyjną. Stanowią ją przyłącza pod kuchnię i łazienkę, instalacja sanitarna oraz zawór do podłączenia pralki. Nowe domki wyposażone są także w instalację CW i CO, posiadają również bojler na wodę. Oznacza to, że nie ma potrzeby zamawiać dodatkowego wyposażenia, wystarczy podpiąć się np. do sieci miejskich, aby cieszyć się z dostępu do wody. Dzięki temu możemy nie tylko bez większych problemów korzystać z umywalki, zlewu, toalety, prysznica, ale również podłączyć pralkę czy zmywarkę. Zupełnie jak w prawdziwym domu.
Instalacja elektryczna
Podobnie jak w przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej, również kompletna instalacja elektryczna stanowi element podstawowego wyposażenia domku na kółkach. Znowu – trzeba podłączyć się do sieci miejskiej, aby korzystać z energii elektryczne. Dzięki zastosowaniu instalacji tego typu możliwe jest również korzystanie z wbudowanych grzejników, które stanowią dodatkowe ocieplenie budynku. Warto dodać, że nowoczesne domki mobilne wyposażone są również w wewnętrzne i zewnętrzne energooszczędne oświetlenie LED, które zapewnia wspaniały efekt rozjaśnienia przestrzeni.
Instalacja gazowa
Dla osób, które nie chcą decydować się na ogrzewanie elektryczne w swoim domku typu holenderskiego, najlepsi producenci domków mobilnych oferują wyposażenie budynku w centralną instalację gazową. Działa ona we współpracy z dwufunkcyjnym piecem oraz odpowiednimi grzejnikami. Zazwyczaj jest to opcja dostępna na specjalne życzenie klientów – podstawowym wyposażeniem są grzejniki elektryczne. Jeśli jest to rozwiązanie, którego szukasz, musisz przejrzeć propozycje polskich firm i odnaleźć tę, która ma w swojej ofercie właśnie taką możliwość.
Dzięki swojej unikatowej konstrukcji i możliwości podpięcia do mediów domki mobilne z powodzeniem mogą pełnić funkcję całorocznego domku letniskowego. Są ciepłe, wygodne oraz bardzo efektowne. Dodatkowo można z nich korzystać przez lata, a w wypadku zakupu innej działki, nawet na drugim końcu kraju, można je bez problemu przewieźć na odpowiedniej przyczepie i postawić w nowym miejscu. Oczywiście trzeba pamiętać, że przed postawieniem domku na kółkach na działce i podłączeniu się do sieci elektrycznej czy wodnej, należy skonsultować to działanie z odpowiednimi urzędami, które doradzą, w jaki sposób poradzić sobie z formalnościami.
Źródło: Ecomobilehome – producent mobilnych domków holenderskich całorocznych