Kolor rolety okiennej – jak wybrać właściwy?

Przemyślana kolorystyka dekoracji okiennych wpływa pozytywnie na nastrój domowników. Koło kolorów to jedno z ciekawszych narzędzi wykorzystywanych przez profesjonalnych projektantów wnętrz. Jak zatem wybrać właściwy kolor rolety okiennej i co warto wiedzieć o symbolice barw?

Zasady optymalizacji kolorystycznej

Wszystkie kolory przy aranżacji wybiera się na podstawie kontrastu lub zrównoważenia (harmonii) z jednym, dominującym odcieniem, np. głęboka zieleń przechodząca w jaśniejszą. Rolety występują w ciepłych, neutralnych oraz chłodniejszych tonach. Kolorystyka nigdy nie powinna odstawać od oświetlenia, ponieważ ciepłe lub zimne źródło światła zmienia nastrój. Żółte rolety okienne doskonale wyglądają w sypialni, ponieważ żółty to kolor wzmożonego apetytu, bardzo lekki, wiosenny, zachęcający wręcz do aktywności. Rolety niebieskie uspokajają, a przez to nadają się idealnie do sypialni. Wyciszają i zapewniają szybszy sen. W różnych konfiguracjach poleca się do sypialni również rolety czerwone ze względu na energetyczny klimat, szczególnie przydatny przy wstawaniu. Powiązane niebieskiego i czerwonego akcentu to też dobry pomysł (zasada kontrastu).

Rodzaj stolarki okiennej wpływa na wybór koloru rolety

Plastikowa stolarka okienna, najczęściej biała daje dowolność przy wyborze koloru rolet, natomiast okna drewniane to nieco inna perspektywa. Wymaga dopasowania tonacji neutralnej, powiązanej z kolorami ziemi, natury. Chodzi o to, żeby roleta nie zlewała się wizualnie z oknem, bo to tworzy wrażenie przygnębienia. Ciemne rolety okienne z funkcją termiczną chronią najlepiej przed promieniami słonecznymi i obniżają temperaturę w pomieszczeniu, ale nie każdemu pasują ze względu na dominację mroku. Z tego powodu wielu dekoratorów wybiera kompromis, czyli rolety dzień-noc z przechodzącymi warstwami jaśniejszego i ciemniejszego materiału. Przy wahaniach dotyczących dopasowania kolorystyki wystarczy poprosić o bezpłatne próbki materiałów od producenta.

Neutralna kolorystyka łączy się ze wszystkim

Do odcieni szarości, brązu, czerni oraz bieli pasuje każdy kolor. To tony neutralne uwielbiane przez projektantów i amatorów eksperymentowania. W pokoju dziecięcym, młodzieżowym sprawdzą się rolety ze wzorami, chociażby w klimacie marynistycznym, motoryzacyjnym. Jasna roleta w małym wnętrzu umożliwia optyczne powiększenie, a ciemne odwrotnie. Dzięki jasnym kolorom z małej sypialni można zrobić naprawdę przytulne pomieszczenie z pozytywną energią. Rolety okienne z bezinwazyjnym systemem montażu to znacznie lepszy pomysł przy projektowaniu aranżacji, ponieważ w razie pomyłki wystarczy po prostu zmienić materiał, a nie cały system instalacji.

Wpływ kolorów na człowieka

Wpływ kolorów na człowieka potwierdza nawet psychologia. Zielony to młodość, natura i wolność.  Żółty to słońce, rozwój, energia do życia, a niebieski uspokaja nerwy i daje większy spokój. Rolety okienne połączone z ulubionymi kolorami nie tylko udoskonalają aranżację, ale odbijają się pozytywnie na psychice, ogólnym nastroju domowników.