Systemy podatkowe zarówno w Polsce, jak i na całym świecie są złożone i skomplikowane. Wynika to z coraz nowszych rozwiązań, które mają zapobiegać uchylaniu się od opodatkowania.
Istnieje sporo możliwości, aby obniżyć koszty. Należy przy tym jednak zachować dużą ostrożność, ponieważ nie wszystkie z nich będą respektowane przez urząd skarbowy. Bardzo łatwo przekroczyć cienką granicę pomiędzy uzasadnionymi technikami unikania a nielegalnym uchylaniem się od opodatkowania.
Pomimo, że powyższe dwa terminy są często używane zamiennie, w rzeczywistości są uderzająco różne. Należy zaznaczyć, że unikanie (optymalizacja podatkowa) jest całkowicie legalna, podczas gdy uchylanie się od opodatkowania (oszustwo podatkowe) – nie.
Optymalizacja podatkowa dla małych firm
Przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne coraz chętniej korzystają z optymalizacji podatkowej. Polega ona na stosowaniu procesów w celu zmniejszenia zobowiązań podatkowych osoby fizycznej lub firmy do minimum, nie naruszając przy tym prawa. Innymi słowy, podatnicy mogą wykorzystywać legalne metody w celu obniżenia kwoty podatku. Skuteczne zarządzanie stawkami podatkowymi wymaga długoterminowego planowania i szerokiej wiedzy. Poruszanie się po systemie podatkowym w celu maksymalnego wykorzystania możliwości może być trudne i łatwo jest przegapić strategie, które mogą prowadzić do wzrostu oszczędności. Większość firm i osób fizycznych nie dysponuje odpowiednią wiedzą techniczną, dlatego coraz chętniej korzystają z usług biur rachunkowych.
Przykładowymi sposobami na optymalizację podatków są:
- amortyzacja środków trwałych
- tworzenie spółek holdingowych oraz grup kapitałowych
- zastąpienie działalności kapitałowej spółką, dzięki czemu unika się podwójnego opodatkowania
- odliczanie naliczonego podatku VAT oraz rozliczanie go w formie kwartalnej.
Oszustwa podatkowe
Odwrotnie jest w przypadku, gdy osoba fizyczna lub podmiot gospodarczy fałszuje informacje w zeznaniu podatkowym w celu ograniczenia kwoty zobowiązania podatkowego. Każda nielegalna metoda lub bezprawna próba zmniejszenia zobowiązań jest oszustwem podatkowym i grozi za to odpowiedzialność karna. O ile oszczędności na podatkach w takim wydaniu wymagają mniej wysiłku i planowania, o tyle potencjalne konsekwencje są znacznie poważniejsze.
Istnieje wiele metod unikania podatków. Przykładem takich czynności są np.:
- rejestrowanie wydatków osobistych jako służbowe
- pomijanie danych w zeznaniu podatkowym, np. poprzez niewykazanie wszystkich źródeł dochodu
- wystawianie faktur na fikcyjną czynność.
Uwagi końcowe
Pomimo, że natura planowania podatkowego wydaje się dość oczywista, czasem istnieją niejasności dotyczące różnicy pomiędzy uchylaniem się a unikaniem opodatkowania, co przekłada się na podejmowanie błędnych decyzji. Zaleca się, aby wszyscy podatnicy, zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne były świadome stosowanych praktyk. Można tego dokonać poprzez:
- zdobycie wiedzy na temat przepisów podatkowych i metod zmniejszania zobowiązań
- zasięgnięcie porady u profesjonalnego eksperta podatkowego.
Istnieje wiele skomplikowanych przepisów dotyczących podatków. Wiele osób popełnia błąd, próbując obrać wygodną drogę ich obniżenia, co skutkuje złamaniem prawa. Ważne jest, aby zrozumieć konsekwencje takich czynów, oraz wiedzieć, że istnieją inne, zgodne z prawem, sposoby zmniejszenia zobowiązania podatkowego. Dzięki dokładnemu zrozumieniu sposobu działania podatków, obowiązujących przepisów i różnych metody prawnych można je zminimalizować. W tym celu przydatne jest zasięgnięcie porady u profesjonalisty.