Odśwież aranżację ogrodu jeszcze w tym sezonie – kamienne elementy dekoracyjne w ogrodzie

Wczesna wiosna to idealny czas na rozpoczęcie prac porządkowych w ogrodzie. Warto pomyśleć o zmianie aranżacji już teraz. Kamienne murki, cokoły, nawierzchnie alejek wprowadzą powiew świeżości do ogrodu. Kamień to materiał, który nie tylko estetycznie wygląda, ale także jest odporny na ścieranie, zmiany temperatury i wilgoć. Jak można go wykorzystać w ogrodzie? Poniżej kilka sprawdzonych pomysłów.

Murki oporowe – sposób na urozmaiconą rzeźbę terenu w ogrodzie

Kamienne murki oporowe to doskonały sposób na zorganizowanie przestrzeni ogrodu. Mogą być pomocne zwłaszcza w przypadku występowania na terenie działki skarp i niewielkich wzniesień. Posłużą również jako siedzisko, czy też wygrodzenie rabat. Te, które nie przekraczają 120 cm wysokości, mogą być wykonane samodzielnie. Doskonałym materiałem do ich wykonania jest kamień. Murek oporowy ułożony bez zaprawy i obsadzony roślinami będzie wyglądał naturalnie i estetycznie. Do tego celu nada się praktycznie każdy rodzaj kamieni. Najłatwiej będzie pracować z kamieniem naturalnym takim jak np. wapień. Otoczaki nie są zalecane, ponieważ trudno będzie je dopasować i nadają one bardzo rustykalnego charakteru, który nie wszystkim może odpowiadać.

Nawierzchnie ogrodowe z kamienia

Kamień można wykorzystać także do wyłożenia ogrodowych alejek. Chodniki kamienne są odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych i nie ścierają się zbyt szybko. Często wykorzystywane są kamienne płyty chodnikowe wykonane z wapienia, marmuru czy trawertynu.

Kamienne elementy małej architektury

Idealnym uzupełnieniem kamiennych nawierzchni oraz murków będą drobne elementy dekoracyjne wykonane z tego samego materiału. Można je wykonać samemu lub kupić. Kamienne donice, rzeźby, meble, fontanny – wybór jest ogromny, ale i w tym przypadku umiar będzie doskonałym doradcą. Zbyt duża ilość elementów ozdobnych może przytłoczyć. Oryginalnym pomysłem jest samodzielnie wykonany kamienny zegar słoneczny. To nie tylko piękna, ale także niezwykle praktyczna ozdoba.

Wykorzystanie kamienia w ogrodzie jest bardzo praktyczne zwłaszcza ze względu na wysoką odporność tego materiału. Kamienne chodniki, murki i ozdoby cieszą się coraz większą popularnością z uwagi na ich estetykę i naturalny wygląd. Kamień doskonale współgra z zielenią ogrodu, a wykorzystany z umiarem będzie oryginalnym dodatkiem do architektury każdego terenu.

źródło: metamar.pl – kamień naturalny do wnętrz