Od listopada 2002 roku, w naszym kraju prowadzi się badania przesiewowe słuchu u noworodków. Takie badania przeprowadza się wśród wszystkich dzieci. Takie badanie wykonywane jest na oddziale noworodkowym, są one bezbolesne i bezpieczne dla dziecka. Zanim wypisze się noworodka do domu, należy takie badanie wykonać, może być ono przeprowadzone nawet, wtedy gdy dziecko śpi.
Podczas badań wykonywane są dwa testy :
–OAE– jest to test, który rejestruje otoemisję akustyczną.
Podczas badania, umieszcza się w uchu dziecka sondę umieszczoną na końcu aparatu, składa się ona z głośnika i mikrofonu, których zadaniem jest emitowanie krótkich i bardzo cichych dźwięków. Sonda odbiera otoemisję ze ślimaka, czyli ważnej części ucha wewnętrznego. Jeśli ucho dobrze funkcjonuje, powinno ono podczas usłyszenia dźwięku, odpowiedzieć zwrotną emisją sygnału. Taki sygnał zostanie zarejestrowany przez sondę. Jednak, gdy ucho nie odpowie emisją zwrotną, może to świadczyć o jakieś wadzie słuchu u niemowlaka. Takie badanie, można przeprowadzić już w drugiej dobie życia, nie można wcześniej, ponieważ w pierwszym dniu życia, przewód słuchowy, może być pokryty mazią płodową. Wynik badania otrzymuje się od razu. W wypadku, gdy wynik badania jest nieprawidłowy czy wzbudza nie pewności, powtarza się go w dniu wypisu dziecka ze szpitala.
–ABR– jest to badanie, polegające na rejestracji słuchowych potencjałów wywołanych z samego pnia mózgu.
Za pomocą tego badania, można wykryć poważne uszkodzenia w uchu środkowym, nerwie słuchowym, pniu mózgu oraz w ślimaku. Jest to metoda badania słuchu o wiele bardziej skomplikowana i trwająca dłużej niż OAE. Do głowy dziecka, przykłada się elektrody, które są podłączone do aparatu rejestrującego. Taki aparat na wykresie może nam pokazać czynność bioelektryczną pnia mózgu, jaka powstaje, gdy dźwięki zaczną być emitowane do ucha. Wyniki badania, powiadomią o tym, czy ucho droga słuchowa do pnia mózgu działa prawidłowo, czy nastąpiła jakaś wada. To badanie tak samo przeprowadzane jest dopiero w drugiej drodze, gdy uszy dziecka są oczyszczone z mazi płodowej.
Wyniki badań
Dziecko, które przeszło pomyślnie badania i nie ma żadnych wad słuchu, otrzymuje niebieski certyfikat, który zostaje wklejony do jego książeczki zdrowia. Jednak, gdy wynik nie jest pozytywny, noworodek dostaje żółty certyfikat. W takim wypadku będzie on musiał przejść dodatkowe badania w ośrodku laryngologicznym lub audiologicznym. Gdy, dostanie on żółty certyfikat, nie oznacza to zawsze, że dziecko niedosłyszy lub jest głuche. Do takich stwierdzeń, należy zrobić dokładne badania i konieczna jest cały czas kontrola słuchu dziecka. Dziecko otrzymuje żółty certyfikat, także, gdy badania nie wyszły jednoznacznie, lub gdy istnieje ryzyko, że uszkodzenia słuchu pojawią się w późniejszym czasie. Takie ryzyko niosą za sobą na przykład leki, które mogą uszkodzić słuch w przyszłości. Dziecko może mieć problemy ze słuchem na przykład wtedy, gdy ma ono zmiany wysiękowe lub choruje na trwały niedosłuch, wtedy będzie ono musiało nosić aparat słuchowy. Rodzic, który obserwuje swojego malucha, może sam zauważyć niepokojące objawy, na przykład wtedy, gdy dziecko nie reaguje na głos rodzica. Takie poważne uszkodzenie słuchu łatwo jest zauważyć i szybko zadziałać, z mniejszym jest to o wiele trudniejsze.
Rodzice powinni pamiętać o tym, jak ważna jest obserwacja dziecka i to jak reaguje na dźwięki. Jeśli tylko, zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w zachowaniu malucha, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, konieczne może być przeprowadzenie ponownie badania słuchu.