Kiedy wysłać dziecko na korepetycje z angielskiego?

Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, kiedy następuje najlepszy czas na podjęcie kolejnych aktywności i zajęć dodatkowych ich pociech. Niezwykle ważna jest nauka języka angielskiego, która nie powinna ograniczać się jedynie do zajęć w szkole. Doskonała znajomość języka sprawi, że dziecko otrzyma lepszy start w przyszłość i z pewnością będzie miało lepsze możliwości. Kiedy więc wysłać dziecko na korepetycje z angielskiego?

Wyścigi rodziców

Niestety bardzo często bywa tak, że rodzice wysyłają swoje dziecko na zajęcia tylko po to, aby zaspokoić swoje ambicje. Nauka języka, jazdy konnej czy gry na instrumencie niekiedy stanowi większą frajdę dla rodziców niż dzieci. Warto więc przed zapisaniem pociechy na kurs poznać jej możliwości i zainteresowania, ponieważ zbyt szybkie wysłanie dziecka na dodatkowe zajęcia lub wywieranie zbyt dużej presji, może spowodować, że dziecko zamknie się w sobie i nie będzie miało już ochoty na kształcenie. Jeżeli chodzi o korepetycje z języka, można wspólnie z dzieckiem zastanowić się, czy będzie to angielski, czy może inny równie potrzebny język – niemiecki lub hiszpański.

Nauka poprzez zabawę

Dziecko nie może się zniechęcić. Najważniejsze, by miało ochotę na kształcenie i na rozwijanie swoich umiejętności. Tylko wspieranie dziecka i zabawa z nim może sprawić, że nauka stanie się prawdziwą przyjemnością, a nasze dziecko znacznie szybciej przyswoi obcy język. Niestety rodzice często nie potrafią znajdować dobrych korepetytorów. Wybierają pierwszego lepszego korepetytora, który niekoniecznie ma jakiekolwiek kompetencje do pracy z dziećmi. Należy pamiętać, że maluchy w szkole językowej powinny nie tylko się uczyć, ale również przyjemnie, poprzez zabawę spędzać czas i przyswajać wiedzę. Dzięki temu nauka jest efektywna i przyjemna.

Jaki wiek jest najlepszy?

Tak naprawdę nie ma jednego, wybranego wieku, który byłby odpowiedni do rozpoczęcia nauki na dodatkowych lekcjach języka. Wraz z początkiem edukacji nasze dziecko również uczy się nowego języka. Wtedy też okazuje się, czy jest tym zachęcony, czy też zniechęcony. Decyzję o zapisaniu na korepetycje należy podjąć kilka miesięcy po rozpoczęciu edukacji przedszkolnej, tak aby dziecko stopniowo zwiększało swój kontakt z językiem.

Zajęcia indywidualne czy grupowe?

Indywidualny kontakt z korepetytorem może wystraszyć i zniechęcić dziecko. Warto zdecydować się na zajęcia grupowe, gdzie dodatkowa lekcja będzie przypominała lekcję ze szkoły. Dziecko w gronie rówieśników poczuje się bardziej pewne siebie, a korepetytorzy ze względu na większą ilość dzieci, będą mogli prowadzić zajęcia w formie zabaw i interakcji. Natomiast, jeśli nasz maluch ma wyraźne problemy z nauką języka, warto zdecydować się na lekcje indywidualne.

Źródło: 3Way – Szkoła językowa dla dzieci i dorosłych