Efekt cofania się dziąseł

Recesja dziąsłowa to bardzo częsty problem, z którym pacjenci zgłaszają się do dentysty. Cofanie się dziąseł to odsłonięcie się powierzchni korzenia, w wyniku wędrówki brzegu dziąsła. Dziąsła to wrażliwa tkanka, na którą wpływa wiele czynników powodujących recesję. Istotną przyczyną są uwarunkowania genetyczne np. cienki biotyp dziąsła, choroba przyzębia (parodontoza), zgryz urazowy. Kolejnym czynnikiem jest zła pielęgnacja – szczotkowanie zębów zbyt twardymi szczoteczkami oraz nieprawidłowa technika szczotkowania. Znaczącą rolę mogą odegrać złe nawyki (obgryzanie przedmiotów). Warto podkreślić, że recesje mogą być także efektem źle zaplanowanego lub przeprowadzonego leczenia zachowawczego, ortodontycznego lub protetycznego.

Objawy i leczenie recesji dziąseł

Podstawowym symptomem, poza efektem estetycznym, jest wrażliwość zębów na ciepło i zimno. Wraz z rozwojem choroby może dołączyć się proces zapalny i podrażnione i z czasem krwawiące dziąsła obniżają się bardziej, a zęby wyglądają na znacznie dłuższe. Zapalenie może prowadzić do powstawania kieszonek przyzębnych. Kuracja powinna opierać się głównie na wizytach u specjalisty periodontologa. Po usunięciu przyczyny, wyleczeniu zapalenia lekarz wykonuje zabiegi plastycznej chirurgii śluzówkowej, która umożliwia przykrycie recesji.

Przed zabiegiem:

przed zabiegiem cofanie dziasel

Po zabiegu:

po-zabiegu cofanie dziasel

Najczęściej stosowanymi technikami chirurgicznymi do pokrycia recesji jest technika tunelowa oraz technika dokoronowego przesunięcia dziąseł. Obie z zastosowaniem przeszczepu podnabłonkowej tkanki łącznej z podniebienia u pacjenta. Zabiegi te są mało inwazyjne, a dają spektakularne efekty estetyczne które są bardzo wysoko oceniane przez pacjentów naszej kliniki.

Źródło: Triodent.com.pl – Klinika stomatologiczna