Transport pneumatyczny – podstawowe informacje

Transport pneumatyczny to innowacyjny i ekonomiczny sposób na  przesyłanie materiałów o sypkiej i suchej strukturze, wykorzystywanych w procesach produkcyjnych. System pozwala na ciągłość w dostarczaniu surowca do wybranych obszarów linii produkcyjnej. Zbudowany jest z wielu różnorodnych elementów, między innymi z połączonych ze sobą rur o zróżnicowanej średnicy, oraz dwóch linii: ssącej i tłoczącej. Po dostarczeniu materiału do punktu załadunku, zostaje on wtłaczany lub wsysany do rurociągu i przemieszczany do określonego miejsca.

Łuki o dużym promieniu – dlaczego wykorzystuje się je w transporcie pneumatycznym?

Łuki o dużym promieniu posiadają różne średnice. Najczęściej wahają się one od 38,0 do 206,0 mm. Promień wygięcia R ma od 50 do 1500 mm, a grubość ścianek od 1,5 do 3,0 mm. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, wykonuje się również łuki o promieniu R=70 do R=300 oraz R= 1200 lub R= 1500 mm. Standardowy kąt pochylenia wynosi 90 lub 45 stopni. Ogromne znaczenie ma materiał z jakiego są wykonane. W zależności od struktury transportowanego surowca, produkuje się je ze stali nierdzewnej lub aluminium.

Stal nierdzewna jest odporna na korozję oraz ścieranie, dlatego też coraz chętniej wykorzystuje się ją do budowy łuków w transportach pneumatycznych. Duży promień łuku sprawia, że współczynnik tarcia transportowanego materiału jest znacznie niższy, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko rozdrobnienia struktury surowca. Łuki o dużym promieniu wraz
z całą instalacją rurową, muszą charakteryzować się wysoką szczelnością. To podnosi bezawaryjność całego systemu transportowego.

Łuki w systemach transportu pneumatycznego – rodzaje

Jak już wiemy promień łuku ma zasadnicze znaczenie na tarcie. Im większy promień, tym mniejsze jest tarcie. Podczas transportu surowców o dużej ścieralności lub przy konieczności użycia małego promienia instalacji transportowej, musimy zastosować łuki specjalne. Spotykane są w wielu odmianach. Najprostszy z nich to element w kształcie trójnika z zaślepionym końcem. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na zmniejszenie promienia, co znacznie zwiększy prędkość transportu, ale jednocześnie spowoduje zaleganie surowca w zaślepionej części instalacji. Kolejnym rodzajem łuku jest GB. Zamontowana specjalna komora na zgięciu, powoduje wirowanie przesyłanego surowca, a to z kolei obniża tarcie i zapobiega zaleganiu substancji w rurach. Jest to dość skomplikowana wersja instalacji, ale jak najbardziej spełnia swoje zadanie.

Łuki o dużym promieniu mogą być stosowane w wielu instalacjach. Chętnie sięgają po nie przede wszystkim firmy zajmujące się produkcją żywności. Wiele substancji przesyłanych systemem rurowym mogłoby ulec niepotrzebnie rozdrobnieniu ze względu na ich strukturę. Łuki specjalne zapobiegają temu zjawisku.