Hodowla trzody to zajęcie wymagające nie tylko wielkiego zaangażowania, ale również odpowiedniej troski o warunki rozwoju zwierząt. Szczególnej uwagi wymagają niewątpliwie prosięta odsadzone od lochy. Jest to dla nich czas kryzysu oraz ponownego przystosowania się do nowych, niekoniecznie sprzyjających warunków. Zadaniem hodowcy jest przeprowadzenie prosiąt przez ten etap i zapewnienie optymalnego żywienia poprzez stosowanie specjalistycznych pasz i suplementów. Jeśli prosięta w tym czasie zostaną zaniedbane, odbije się to między innymi na ich wzroście, a przez to na ich końcowej wartości.
Rola odpowiedniego żywienia prosiąt
Okres dwóch tygodni po odsadzeniu prosiąt od lochy jest decydujący, jeśli chodzi o kondycję osobników przeznaczanych na tucz. Jeśli w tym okresie prosięta mają problem z adaptacją do paszy lub przebywają w złych warunkach środowiskowych, istnieje spore ryzyko, że będą wykazywać niskie tempo wzrostu. Kluczowym elementem jest zatem zapewnienie w tym czasie odpowiedniego poboru paszy.
Już w pierwszym tygodniu po odsadzeniu w układzie pokarmowym prosiąt zachodzą poważne zmiany flory bakteryjnej. To z kolei może prowadzić do zaburzeń jelitowych. Aby młody osobnik był w pełni zdrowy i przygotowany do procesu tuczenia, w jego organizmie musi zaistnieć równowaga pomiędzy mikroflorą układu pokarmowego a składnikami treści pokarmowej. Odpowiednio dobrane składniki pokarmowe powinny zatem w korzystny sposób oddziaływać na florę bakteryjną jelit i wspierać jej właściwe działanie.
Preparaty mlekozastępcze dla prosiąt
Najlepszym pokarmem dla młodych prosiąt jest mleko lochy. W wielu przypadkach taki naturalny rodzaj karmienia nie jest niestety możliwy, dlatego hodowcy często stosują preparaty mlekozastępcze. Ich głównym zadaniem jest uzupełnienie niedoboru mleka lochy lub całkowite jego zastąpienie oraz dostarczenie młodemu organizmowi niezbędnych do rozwoju substancji odżywczych. Wybierając tego rodzaju preparat, warto zwrócić uwagę na to czy może on być stosowany już od pierwszego dnia, czy raczej przeznaczony jest jako składnik paszy po odsadzeniu. Tego rodzaju mleka zastępcze dzielą się również na te o wysokiej, średniej lub niskiej zawartości białka i mogą być stosowane w zależności od indywidualnych potrzeb zwierząt.
Preparaty mlekozastępcze nie tylko wspomagają rozwój młodych prosiąt, ale również znacznie zwiększają ich przeżywalność. Pozwalają również na ograniczenie stosowania zastępczych lub sztucznych macior.
Odpowiednie właściwości preparatów dla prosiąt
Preparaty przeznaczone dla prosiąt odsadzonych od lochy powinny przede wszystkim korzystnie wpływać na apetyt oraz procesy trawienia. Ponadto powinny działać bakteriobójczo, wzmacniać system odpornościowy oraz ograniczać niekorzystny wpływ niektórych substancji zawartych w paszach. Warto również zwrócić uwagę na to, w jakiej postaci sprzedawany jest dany preparat, gdyż to może mieć znaczący wpływ na przyswajanie przez organizm określonych substancji odżywczych. Ostatnią i bardzo ważną kwestię stanowi dawkowanie tego typu produktów, które trzeba dostosować do potrzeb prosiąt oraz do ich aktualnej fazy rozwojowej.
Odpowiednie żywienie prosiąt zarówno przed odsadzeniem, jak i po ma kluczowe znaczenie w całym procesie tuczenia zwierząt. Odpowiednio odżywione i zadbane zwierzęta szybko przybierają na wadze i są odporne na różnego rodzaju choroby. W oczywisty sposób wpływa to na opłacalność całej produkcji.
Źródło: Bas-pol.pl – pasze produkcja